המרכז למיינדפולנס

שם הפעילות

טקסט מאוד כללי על הפעילות.
רשימת השיעורים שלנו בפעילות זו היא:

כתוב את הכותרת כאן

הסבר מורחב על הפעילות. היום דיברנו על הנטייה הטבעית של המוח שלנו לספר סיפורים – לעסוק בעבר ובעתיד, לתכנן, לדמיין, לדאוג, לשפוט, לעבור מדבר לדבר באופן אסוציאטיבי – ובאופן כללי להתעמק יותר במחשבות מאשר בקלט החושי המגיע ברגע ההווה.
הזכרנו את ה-DMN (Default Mode Network) או רשת ברירת המחדל, שלפי המחקרים פעילה אצלנו כ-95% מהזמן ובה מתנהלת עיקר הפעילות הזו.
מסיבות שעליהן עוד נרחיב בשיעורים הבאים לתוכן הפעילות הזו יש גוון שלילי, ועיקר הסבל שלנו נמצא ״בתוכה״, כלומר במסגרת עולם המחשבות שלנו ולא בחוויה המיידית שאנו חווים. 

שם התרגול 10.10.2020
שם התרגול 10.10.2020
שם התרגול 10.10.2020

הסבר על שיעור

היום דיברנו על הנטייה הטבעית של המוח שלנו לספר סיפורים – לעסוק בעבר ובעתיד, לתכנן, לדמיין, לדאוג, לשפוט, לעבור מדבר לדבר באופן אסוציאטיבי – ובאופן כללי להתעמק יותר במחשבות מאשר בקלט החושי המגיע ברגע ההווה.
הזכרנו את ה-DMN (Default Mode Network) או רשת ברירת המחדל, שלפי המחקרים פעילה אצלנו כ-95% מהזמן ובה מתנהלת עיקר הפעילות הזו.
מסיבות שעליהן עוד נרחיב בשיעורים הבאים לתוכן הפעילות הזו יש גוון שלילי, ועיקר הסבל שלנו נמצא ״בתוכה״, כלומר במסגרת עולם המחשבות שלנו ולא בחוויה המיידית שאנו חווים. יש כמובן דוגמאות הופכיות – כאב פיזי יכול להסב לא מעט סבל, למשל, והוא בהחלט מתרחש בהווה – אך לרוב הגורמים שיאמללו אותנו יותר נמצאים בתחום המחשבה. אפילו במקרה של כאב פיזי לא פעם הרבה מהסבל יהיה טמון במחשבה עליו, על כמה שהוא נמשך, מתי כבר יעבור, מה עשינו לא נכון כך שזה קורה לנו וכו׳.

התקופה הזו, עם מגיפת הקורונה, יכולה אולי לספק מבט בהיר יותר על הנושא.
רבים מאיתנו חווים אינטנסיביות גדולה יותר של דאגות בלתי נשלטות וחשיבה חזרתית – או רומינציה – בנושא ההיבטים ההישרדותיים של חיינו, אפילו אם החיים שלנו נעימים ואנחנו בריאים ושלמים ואפילו אם החשיבה בנושא לא מקדמת אותנו בכלל.

כמובן שאנו עלולים ״להיכנס לסטטיסטיקה״ – אולי לחלות חלילה, או להיפגע כלכלית – אבל חשיבה אובססיבית בנושא כנראה לא תהיה הדבר שיעזור לנו.
מעבר לחשיבה ממוקדת (שכאמור איננה מתרחשת אוטומטית ברשת ברירת המחדל) בכדי לקבל החלטה אופרטיבית כזו או אחרת, אין צורך להמשיך להפוך ולהפוך או ״לחפור״ בנושא מסוים.
אדרבא – בנושא הקורונה דאגות מופרזות בנושא הם בדיוק מה שאנחנו לא רוצים, היות והם מחלישים את המערכת החיסונית שלנו, אבל על כך עוד נרחיב בשיעור הבא (:
הזמן בו רשת ברירת המחדל איננה פעילה הוא הזמן בו אנו מפנים את הקשב שלנו באופן מכוון לעניין מסוים, או למשימה ספציפית – כמו למשל בעת התבוננות בקלט החושי, במצב הגוף, או באופן ספציפי: בנשימה שלנו.
התבוננות בנשימה היא אחד מתרגולי המדיטציה הקלאסיים, ובימים הקרובים אתם מוזמנים לתרגל אותו ו/או את סריקת הגוף בכל יום.
מצורף קובץ לשימושכם. ניתן לתרגל בשכיבה, אך ההמלצה היא לתרגל בישיבה.

איך לשבת? – תנוחת הישיבה
בזמן התרגול הקנו לעצמכם תנוחה התומכת בישיבה נוחה ורגועה, אך גם ערנית.

הגב – זקוף אבל לא מתוח או נוקשה.
הכתפיים – נינוחות ומשוכות מעט לאחור ולמטה.
הידיים – נשענות ונתמכות באזור שמעל הברכיים, כפות הידיים כלפי מעלה או כלפי מטה לפי הנוחות, או באזור החיק, כאשר כפות הידיים נחות זו על זו.
הראש – זקוף, בהמשך לגב, הסנטר משוך מעט כלפי פנים כך שיש תחושה של צוואר ועורף ארוכים.

אם אתם מתרגלים על כיסא, בחרו כיסא עם משענת ישרה שבו תוכלו לשבת עם שתי כפות הרגליים מונחות על הקרקע.

אם זה מתאים, יש לשבת במרחק מה מהמשענת ולאפשר לעמוד השדרה לתמוך בעצמו, או – אם מעדיפים להישען – להצמיד את האגן כל הדרך אחורה למסעד הכיסא, או להוסיף כרית לתמיכה בגב התחתון, כך שהגב יהיה זקוף.
אם אתם מתרגלים על הרצפה, עשו שימוש בכרית קשה וגבוהה מספיק, שמרימה את הישבן מספיק גבוה מהקרקע. אם אפשר, מומלץ לשבת כך שאגן הירכיים נמצא קצת גבוה מהברכיים.
התנוחה כולה נינוחה אך מכוונת, תומכת בנוכחות ערה ומשקפת את הגישה הפנימית – קבלה עצמית, סבלנות וערנות.

התרגול לשבוע הקרוב:
תרגלו את סריקת הגוף או התבוננות בנשימה לפי ההנחיות שלמעלה.
בחרו פעילות שגרתית אחת מחיי היום יום והביאו מיינדפולנס לפעילות בכל פעם. לדוגמא: צחצוח שיניים, מקלחת, התלבשות, שטיפת כלים, שתיית קפה של בוקר, ליטוף חיית מחמד וכולי – משהו שאתם עושים כל יום. פשוט הביאו מיינדפולנס וערנות לכל רגע ורגע בזמן הפעילות.
בנוסף, אכלו לפחות ארוחה אחת במיינדפולנס.

כיף שחזרת!

חוזרים שוב ושוב אל הרגע הזה…

עדיין אין לך חשבון? 

נעים להכיר

קחו רגע להצטרף לקהילת המתרגלים של המרכז למיינדפולנס וקבלו גישה אל עשרות קטעי שמע לתרגול בכל זמן שתבחרו. ההרשמה קצרה, פשוטה וחינמית ולא נעביר את הפרטים שלכם לאף אחד כמובן.

Register with us by filling out the form below.
פתיחת צ'אט
היי! אנחנו פה, יש לך שאלה?
היי! אנחנו פה, יש לך שאלה?
Call Now Button דילוג לתוכן