המרכז למיינדפולנס

יומן קריאה: WORK – על מיינדפולנס במקום העבודה

הספר Work: מיינדפולנס וחמלה כמפתח לעולם הקריירה והעבודה

 

כתב אורח: אמיר בן ארצי

הספר Work: How to Find Joy and Meaning in Each Hour of the Day הוא אחד מעשרות הספרים שפרסם באנגלית מורה הזן טיק נהאת האן (Thich Nhat Hanh), שנחשב בעיני רבים כאדם שהביא את המיינדפולנס לעולם המערבי. ספר קל לקריאה זה עוסק באופן תמציתי (120 עמודים) וצלול בכלים המרכזיים שיכולים לאפשר לנו לחולל תמורה עמוקה ומיטיבה באופן שבו עובדים, מנהלים, חברות וארגונים מבצעים את העבודה שלהם.

נהאת האן מתחיל בהסבר אודות מהות המיינדפולנס כמודעות ערה וקשובה לכל המתרחש בתוכנו ומסביבנו ברגע ההווה. הוא מבהיר שלא ניתן להפריד בין האופן שבו אנו חיים בבית לאופן שבו אנו מתנהלים בעבודה. הספר מפרט פרקטיקות פשוטות וברורות שבעזרתן ניתן לשזור את אותה מודעות קשובה בפעולות השגרתיות שאנחנו מבצעים בבית ובעבודה מתחילת היום ועד סופו. אבני דרך אלה מתחילת כבר בהתעוררות בבוקר, גיבוש ההתכוונות, התלבשות, צחצוח שיניים, אכילת ארוחת הבוקר, תרגול מדיטציה קצרה, 5 משפטי מפתח לשינון ולימוד, יציאה מהבית והגעה לעבודה.

לאחר ההגעה לעבודה, מלמד נהאת האן, ראוי שננשום באופן מודע, נעשה שימוש בצלצול שמזכיר לנו להיות בנוכחות ערה, ונהיה בתשומת לב לישיבה, להליכה, לאכילה, לאופן שבו אנו עונים לטלפון ולכל פעולה שלנו. הספר מסביר כיצד לשחרר מתח במהלך הפעילות ביום העבודה ובאמצעות הפסקה לצורך הרפיה עמוקה, וכיצד להיעזר במודעות קשובה להרגעת כעסים ורגשות חזקים שעולים במהלך יום העבודה.

חלקים מרכזיים בספר נוגעים להיבט הקריטי של התקשורת הבין-אישית בעבודה, שיש לבססה על הקשבה עמוקה ודיבור מהלב. הספר מסביר כיצד להחזיר למסלול חיובי תקשורת עם מנהלים, עמיתים, לקוחות ושותפים במידה ותקשורת זו סטתה ממסלול מיטיב. נהאת האן מציע לגבש במקום העבודה קונצנזוס סביב ״הסכם שלום״, שבו העובדים והמנהלים מתחייבים לנהל ביניהם תקשורת מקרבת ולפתור קונפליקטים באופן רגוע, פתוח, קשוב וחומל. הוא מסביר איך לגלוש על פני גלי הסערות הפנימיות והחיצוניות שמזמן לנו יום העבודה וכיצד להפנים את אחריותנו האישית למה שאנחנו חושבים, אומרים ועושים בעבודה.

חלקים חשובים ונפרדים מוקדשים לדיבור אוהב ולהקשבה עמוקה, שמניחים את היסוד לסעיף שמסביר כיצד להיעזר במדיטצית מיינדפולנס ובכלים אחרים בכדי לנהל פגישות שמונחות על ידי מודעות קשובה. כדי להשלים את התמונה, הספר מציע מודלים מבוססי מיינדפולנס למנהיגות ומעודד אותנו לבחון בקפדנות את ההחלטות שלנו, כדי שנוכל לתרום לסביבת עבודה חופשית מלחץ וממתח, לא משנה מהן הנסיבות החיצונית.

בסיכומו של דבר, כהרגלו של נהאת האן, ספר זה מציעה תרבות שלמה של עבודה שמבוססת על מיינדפולנס וחמלה, שכוללת ארגז כלים יוצא דופן בפשטות, בבהירות ובפרקטיות שלו. התוצאה של שילוב זה היא לא רק האפשרות להפוך את זירת הקריירה והעבודה למספקת ולתורמת באופן עמוק יותר. אני משוכנע בכל ליבי שהגישה של טיק נהאת האן מניחה את היסודות האיתנים ביותר שעליהם ניתן לבנות שגשוג אמיתי ובר קיימא בקריירה האישית, בארגונים, בחברות ובמשק הלאומי והכלכלה העולמית.

ומלה לסיום: הושפעתי מאד מהספר Work, השתדלתי לממש את המירב האפשרי מההמלצות שבו – וזה עובד.

למתעניינים: כאן ניתן להזמין את הספר באמאזון.

 

אמיר בן ארצי הוא מתרגל מיינדפולנס ואיש יחסי ציבור להיי טק.

השאירו פרטים ונחזור אליכם

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

כיף שחזרת!

חוזרים שוב ושוב אל הרגע הזה…

עדיין אין לך חשבון? 

נעים להכיר

קחו רגע להצטרף לקהילת המתרגלים של המרכז למיינדפולנס וקבלו גישה אל עשרות קטעי שמע לתרגול בכל זמן שתבחרו. ההרשמה קצרה, פשוטה וחינמית ולא נעביר את הפרטים שלכם לאף אחד כמובן.

Register with us by filling out the form below.